Golden Sands Speedway

2021 is a wrap! See you in 2022!!
Beale is Victorious in Trickle 99
Kids Club Announced
Beale is Victorious in Trickle 99

Beale is Victorious in Trickle 99

6/3/2020 -
Plover Wi- John Beale was victorious in the 2020 running of the Dick Trickle 99. Beale bested Sommers in a heated exchange that showed Beale Victorio
Kids Club Announced

Kids Club Announced

6/3/2020 -
Plover Wi- 🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁 In an effort to get younger fans inter

-

Beale is Victorious in Trickle 99

Beale is Victorious in Trickle 99

6/3/2020
Plover Wi- John Beale was victorious in the 2020 running of the Dick Trickle 99. Beale bested Sommers in a heated exchange that showed Beale Victorious. Full Results below Trickle 99- Feature (Results): 1-Beale.J 2-Sommers.G 3-Mondeik.J 4-Butz.C 5-Farrell.R 6-Brooks.W...more
Kids Club Announced

Kids Club Announced

6/3/2020
Plover Wi- 🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁 In an effort to get younger fans interested in racing Golden Sands Speedway has brought back a fan favorite. The Kids Club, jr fans can sign up under the fan...more
Sauter Stokes The Fire, Thaws Golden Sands

Sauter Stokes The Fire, Thaws Golden Sands

5/14/2019
Sauter Stokes The Fire, Thaws Golden Sands By: Eamon Bauman Β  Β  On a chilly night at Central WisconsinÒ€ℒs Power Playground, the racing action was anything but cold. A Super Late Model race dominated by veteran Travis Sauter crowned the action of the night in the 101-lap...more


6/15/2018 - Golden Sands Speedway

6/15/2018 - Golden Sands Speedway

Plover, WI

Classes

  • Super Late Model23 entries
  • Super Stocks6 entries
  • Pure Stock7 entries
  • 4-Cylinder Stock14 entries
  • Outlaw 4-Cylinder6 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Super Late Model

75 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 44L Mike Lichtfeld Mike Lichtfeld Pardeeville, WI Pardeeville, WI 5
2 4 80F Ryan Farrell Ryan Farrell Big Bend, WI Big Bend, WI 2
3 10 25B Wyatt Brooks Wyatt Brooks Amherst, WI Amherst, WI 7
4 21 4F Luke Fenhaus Luke Fenhaus 17
5 22 44M Justin Mondeik Justin Mondeik Merrill, WI Merrill, WI 17
6 20 5S Travis Sauter Travis Sauter Prairie du Sac, WI Prairie du Sac, WI 14
7 1 22G MG Gajewski MG Gajewski Wausau, WI Wausau, WI -6
8 8 71E Mark Eswein Mark Eswein Wisconsin Rapids, WI Wisconsin Rapids, WI -
9 7 2T Jordan Thiel Jordan Thiel Appleton, WI Appleton, WI -2
10 9 5J Casey Johnson Casey Johnson Edgerton, WI Edgerton, WI -1
11 14 32L Steve Litchfeld Steve Litchfeld Pardeeville, WI Pardeeville, WI 3
12 12 87R Colin Reffner Colin Reffner Wisconsin Rapids, WI Wisconsin Rapids, WI -
13 23 711 Neil Knoblock Neil Knoblock Wausau, WI Wausau, WI 10
14 3 15S Gabe Sommers Gabe Sommers -11
15 13 2J Darren Jackson Darren Jackson Wisconsin Rapids, WI Wisconsin Rapids, WI -2
16 19 13R Tyler Radavich Tyler Radavich Eldorado, WI Eldorado, WI 3
17 11 40L Jeremy Lepak Jeremy Lepak -6
18 5 99Z Jacob Zellmer Jacob Zellmer Wisconsin Rapids, WI Wisconsin Rapids, WI -13
19 16 5 Rene Scheinoha Rene Scheinoha WI Rapids, WI WI Rapids, WI -3
20 17 33M Reagan May Reagan May Oshkosh, WI Oshkosh, WI -3
21 15 89E Mike Egan Mike Egan Slinger, WI Slinger, WI -6
22 2 78B Wyatt Blashe Wyatt Blashe Clintonville, WI Clintonville, WI -20
23 18 51S Dennis Schmidt Dennis Schmidt -5
3 Laps

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 2 25B Wyatt Brooks Wyatt Brooks Amherst, WI Amherst, WI 12.024
2 9 5J Casey Johnson Casey Johnson Edgerton, WI Edgerton, WI 12.167
3 4 71E Mark Eswein Mark Eswein Wisconsin Rapids, WI Wisconsin Rapids, WI 12.187
4 22 2T Jordan Thiel Jordan Thiel Appleton, WI Appleton, WI 12.192
5 12 44L Mike Lichtfeld Mike Lichtfeld Pardeeville, WI Pardeeville, WI 12.197
6 23 99Z Jacob Zellmer Jacob Zellmer Wisconsin Rapids, WI Wisconsin Rapids, WI 12.205
7 5 80F Ryan Farrell Ryan Farrell Big Bend, WI Big Bend, WI 12.241
8 21 15S Gabe Sommers Gabe Sommers 12.245
9 1 78B Wyatt Blashe Wyatt Blashe Clintonville, WI Clintonville, WI 12.245
10 7 22G MG Gajewski MG Gajewski Wausau, WI Wausau, WI 12.248
11 11 40L Jeremy Lepak Jeremy Lepak 12.261
12 17 87R Colin Reffner Colin Reffner Wisconsin Rapids, WI Wisconsin Rapids, WI 12.274
13 8 2J Darren Jackson Darren Jackson Wisconsin Rapids, WI Wisconsin Rapids, WI 12.306
14 13 32L Steve Litchfeld Steve Litchfeld Pardeeville, WI Pardeeville, WI 12.309
15 3 89E Mike Egan Mike Egan Slinger, WI Slinger, WI 12.378
16 19 5 Rene Scheinoha Rene Scheinoha WI Rapids, WI WI Rapids, WI 12.454
17 14 33M Reagan May Reagan May Oshkosh, WI Oshkosh, WI 12.473
18 20 51S Dennis Schmidt Dennis Schmidt 12.520
19 16 13R Tyler Radavich Tyler Radavich Eldorado, WI Eldorado, WI 12.734
20 18 5S Travis Sauter Travis Sauter Prairie du Sac, WI Prairie du Sac, WI 12.735
21 6 4F Luke Fenhaus Luke Fenhaus 12.736
22 15 44M Justin Mondeik Justin Mondeik Merrill, WI Merrill, WI 12.737
23 10 711 Neil Knoblock Neil Knoblock Wausau, WI Wausau, WI 12.738

Super Stocks

25 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 6B Greg Back Greg Back Vesper, WI Vesper, WI 3
2 5 63S Jason Stark Jason Stark Sparta, WI Sparta, WI 3
3 6 24 Brian Weinfurter Brian Weinfurter Wisconsin Rapids, WI Wisconsin Rapids, WI 3
4 1 33 Matt Komatz Matt Komatz Wisconsin Rapids, WI Wisconsin Rapids, WI -3
5 2 87 Brad Scholze Brad Scholze RUDOLPH, WI RUDOLPH, WI -3
6 3 18 Rick Beyer Rick Beyer Wisconsin Rapids, WI Wisconsin Rapids, WI -3
2 Laps

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 2 24 Brian Weinfurter Brian Weinfurter Wisconsin Rapids, WI Wisconsin Rapids, WI 13.489
2 3 63S Jason Stark Jason Stark Sparta, WI Sparta, WI 13.607
3 1 6B Greg Back Greg Back Vesper, WI Vesper, WI 13.706
4 6 18 Rick Beyer Rick Beyer Wisconsin Rapids, WI Wisconsin Rapids, WI 14.221
5 4 87 Brad Scholze Brad Scholze RUDOLPH, WI RUDOLPH, WI 14.268
6 5 33 Matt Komatz Matt Komatz Wisconsin Rapids, WI Wisconsin Rapids, WI 14.413

Pure Stock

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 75 Mark Kalata Mark Kalata 5
2 3 83 Daniel Lepinski Daniel Lepinski Stevens Point, WI Stevens Point, WI 1
3 4 14A Ian Arneson Ian Arneson Plover, WI Plover, WI 1
4 5 56G Kolton Guralski Kolton Guralski Wausau, WI Wausau, WI 1
5 1 2S Bill Schott Bill Schott La Crosse, WI La Crosse, WI -4
6 2 93 Todd Kuehl Todd Kuehl -4
7 7 21M Scott Moen II Scott Moen II Wisconsin Rapids, WI Wisconsin Rapids, WI -
2 Laps

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 4 75 Mark Kalata Mark Kalata 14.208
2 1 56G Kolton Guralski Kolton Guralski Wausau, WI Wausau, WI 14.575
3 6 14A Ian Arneson Ian Arneson Plover, WI Plover, WI 14.590
4 5 83 Daniel Lepinski Daniel Lepinski Stevens Point, WI Stevens Point, WI 14.867
5 2 93 Todd Kuehl Todd Kuehl 15.282
6 3 2S Bill Schott Bill Schott La Crosse, WI La Crosse, WI 15.389

4-Cylinder Stock

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 11 14B Brett Breitenfeldt Brett Breitenfeldt Wausau, WI Wausau, WI 10
2 2 13K Kaleb Hurless Kaleb Hurless Marshfield, WI Marshfield, WI -
3 8 24 Shawn Kemnetz Shawn Kemnetz Hancock, WI Hancock, WI 5
4 3 12L Tom Lecher Tom Lecher -1
5 5 33E Tom Elsinger Jr Tom Elsinger Jr West Bend, WI West Bend, WI -
6 6 18 Karley Kemnetz Karley Kemnetz Hancock, WI Hancock, WI -
7 12 32F Kole Ferge Kole Ferge Edgar, WI Edgar, WI 5
8 13 23 Brain Stanczyk Brain Stanczyk 5
9 1 99 Jake Smiley Jake Smiley -8
10 14 17B Ryan Brock Ryan Brock Wisconsin Rapids, WI Wisconsin Rapids, WI 4
11 9 112T Chris Tolliver Chris Tolliver Watertown, WI Watertown, WI -2
12 7 7K Anthony Kvatek Anthony Kvatek Wisconsin Rapids, WI Wisconsin Rapids, WI -5
13 10 3F Paul Finch Paul Finch Tomah, WI Tomah, WI -3
14 4 03 Ashley Schoone Ashley Schoone Gleason, WI Gleason, WI -10
2 Laps

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 4 32F Kole Ferge Kole Ferge Edgar, WI Edgar, WI 15.369
2 1 14B Brett Breitenfeldt Brett Breitenfeldt Wausau, WI Wausau, WI 15.432
3 5 3F Paul Finch Paul Finch Tomah, WI Tomah, WI 15.520
4 14 112T Chris Tolliver Chris Tolliver Watertown, WI Watertown, WI 15.593
5 8 24 Shawn Kemnetz Shawn Kemnetz Hancock, WI Hancock, WI 15.630
6 9 7K Anthony Kvatek Anthony Kvatek Wisconsin Rapids, WI Wisconsin Rapids, WI 15.753
7 7 18 Karley Kemnetz Karley Kemnetz Hancock, WI Hancock, WI 15.840
8 3 33E Tom Elsinger Jr Tom Elsinger Jr West Bend, WI West Bend, WI 15.903
9 11 03 Ashley Schoone Ashley Schoone Gleason, WI Gleason, WI 15.953
10 10 12L Tom Lecher Tom Lecher 15.973
11 6 13K Kaleb Hurless Kaleb Hurless Marshfield, WI Marshfield, WI 16.013
12 12 99 Jake Smiley Jake Smiley 16.196
13 13 23 Brain Stanczyk Brain Stanczyk 16.382
14 2 17B Ryan Brock Ryan Brock Wisconsin Rapids, WI Wisconsin Rapids, WI 16.570

Outlaw 4-Cylinder

2 Laps

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 4 33F Tim Finstad Tim Finstad Poynette, WI Poynette, WI 14.165
2 2 119D Brandon DeLacy Brandon DeLacy Stoughton, WI Stoughton, WI 14.240
3 1 21C Scott Ciesielski Scott Ciesielski Plover, WI Plover, WI 14.461
4 3 23D John Domine John Domine Marshfield, WI Marshfield, WI 15.278
5 5 45 Cameron Kemnetz Cameron Kemnetz Hancock, WI Hancock, WI 16.091
6 6 81S Christine Schmude Christine Schmude Aprin, WI Aprin, WI 16.536


Next Event

Today!

Driver Registration